Ron Spaan benadrukt: “Behoud van de historische waarde van het glas is net zo belangrijk als verduurzaming.” Samen met Ferdinand Wieman licht hij toe hoe de richtlijn helpt om onder strikte voorwaarden verantwoorde keuzes te maken tussen behoud, isolatie en energiebesparing.
Veel monumentale gebouwen zijn niet ontworpen voor moderne energiesystemen. Dat vraagt om aangepaste maatregelen. De oplossing ligt volgens exposant Qmex in hoogtemperatuur-warmtepompen.
Om een monument gasloos te maken, is vaak een toestel nodig dat de cv-ketel één op één kan vervangen, zonder ingrijpende wijzigingen. Een reguliere warmtepomp kan dat vermogen niet leveren.
Verduurzamen van een monument vereist maatwerk, maar voor installaties kan het verstandig zijn om verder te kijken dan het eigen pand, aldus senior bouwkundige en bouwhistoricus Cisca van der Leeden van BOEi.
Voor grote monumenten zeggen energielabels niet alles. Marco van de Bilt pleit ervoor om vooral te kijken naar het daadwerkelijk verbruik in combinatie met het vereiste aansluitvermogen.
Eigenaren van monumenten krijgen vanaf 29 mei 2026 te maken met het Energielabel. Dat is hetzelfde label als ook voor andere woningen en gebouwen geldt.
De Tweede Kamer is geïnformeerd over de uitgangspunten van de nieuwe subsidieregeling voor grote restauratieopgaven. Deze wordt begin 2026 gepubliceerd.